Aktualności

      

"Tradycyja - Suczasnaść - Buduczynia"

Projekt "Tradycyja - Suczasnaść - Buduczynia" to cykl różnotematycznych spotkań skierowanych zarówno do społeczności lokalnej (parafia Szczyty-Dzięciołowo), jak również do szerszego grona odbiorców zainteresowanych pogłębieniem wiadomości na temat m.in. historii, tradycji, zwyczajów, ale także współczesnego oblicza życia kulturalnego Białorusinów Podlasia. Spotkania odbywać się będą w nowo otwartym Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej, które powstało na bazie budynku dawnej szkoły z 1938 roku.

W dniu 20 marca 2011 r. (niedziela) o godzinie 12.00 odbędzie się pierwsze spotkanie.

Historię wsi i parafii Szczyty-Dzięciołowo naświetli Doroteusz Fionik - obok o. Grzegorza Sosny współautor książki - monografii parafii i wsi Szczyty. Jest o czym mówić - miejsce to ma bardzo bogatą historię i tradycje przedwojenne, które stawiały Szczyty na równi z innymi ważnymi ośrodkami w regionie (Orla czy Bielsk Podlaski). W trakcie spotkania będzie można obejrzeć prezentację multimedialną złożoną z odnalezionych, archiwalnych fotografii, otrzymać pocztówkę historyczną wydaną specjalnie z okazji otwarcia Centrum lub zakupić książkę o Szczytach. Nie zabraknie również drobnego poczęstunku.

Młodzi ludzie ze Związku Młodzieży Białoruskiej zaprezentują również krótką historię idei Centrum - od momentu przejęcia budynku aż do częściowego otwarcia. Parter budynku został wyremontowany i w pełni dostosowany do spotkań, konferencji czy wystaw. W roku 2011 młodzież skupioną wokół idei Centrum czeka kolejny etap prac. Remontowane będzie pierwsze piętro i poddasze, które trzeba dostosować do potrzeb Centrum.

Więcej informacji o Centrum:www.szczyty.org

Organizatorzy

      

Created by raptorf22